Haylaz Yer
Daha Ayrıntılı Hizmet İçin Ve Daha Çok Forum Kalitesi İçin Lütfen Kayıt Olun
Eğer Üye İseniz Lütfen Giriş Yapın
....DİKTATÖR.... 112

ChatBoxEğlence,Aşk,Genel Kültür,ForumB,Messenger&Downland,Html kodları adlı dolu dolu kategorilerimiz sadece üyelerimiz görebilir.Kayıt olmanızı tavsiye ederim..
Haylaz Yer
Daha Ayrıntılı Hizmet İçin Ve Daha Çok Forum Kalitesi İçin Lütfen Kayıt Olun
Eğer Üye İseniz Lütfen Giriş Yapın
....DİKTATÖR.... 112

ChatBoxEğlence,Aşk,Genel Kültür,ForumB,Messenger&Downland,Html kodları adlı dolu dolu kategorilerimiz sadece üyelerimiz görebilir.Kayıt olmanızı tavsiye ederim..
Haylaz Yer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forumumuz için en güzeli neyse o olsun :)

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

....DİKTATÖR....

YazarMesaj
DeathanqeL
вуη мσdєяαтöя
вуη мσdєяαтöя
DeathanqeL

Ruh hali : ....DİKTATÖR.... Berbat10

....DİKTATÖR.... Empty
MesajKonu: ....DİKTATÖR....   ....DİKTATÖR.... Icon_minitimePerş. Haz. 25, 2009 3:30 pm

İstanbul’da bir baloda idim. Sarı saçlı bir delikanlı gelip karşıma dikildi. Adı Ekrem yahut Kenan olacak… Bir balo için aşırı sayılacak laubaliliklerle etrafındakilerin dikkatini çekmiş olacak, bir aralık ortadan uzaklaştırdıklarını hissettim. Halbuki onunla konuşmak da istiyordum. Nihayet döndü dolaştı bir fırsatını buldu gene karşıma çıktı. Bana düpedüz: “Size diktatör diyorlar, doğru mu?” dedi. Ona şu cevabı verdim:

“Ben diktatör olsaydım sen bana bunu soramazdın. Bir takım inkılap zaruretiyle bir takım yenilikleri kabul ettirmeye çalışan adam diktatör değildir! Diktatör, hoşgörüsü olmayan adamdır. Karşısında her fikir söylenemeyen adamdır. Diktatör, kendi düşüncelerine aykırı fikir söyleyenlere kin güden adamdır. Bunun haricinde diktatörlük, tehlike, inkılap, fevkalade zamanlarda lazım bir demokrasi müessesesidir. Demokrasi tarihinde böyle muvakkat böyle muvakkat diktatörlüklere rastlanır. Benim, on beş senedir, bazı fikirleri bu memleket hayrına kabul ettirmek için sarf ettiğim gayretlerde hiç bir şahsi endişe yoktur. Benim, belki demokrasinin anladığı manada diktatörlüğe benzer hareketlerim görülmüştür. Fakat, Tiran asla olmadım.”

Bu vesile ile ******’ün çok önemli bir hatırasını da nakletmek isterim. Rusya’dan kendisine mensup bir genç:

-Rusya’da bir takım inkılap hareketlerini yürütmek için terör olduğu bir hakikattir. Fakat doğrusu buna hak verdirecek sebepler de var. Eğer terör olmasa birçok inkılaplar bu süratle yürüyemez, demişti.

******, karşısında söylenen fikirler ne kadar kendi düşüncesine aykırı olursa olsun dinlemeyi severdi. Ancak, ana prensiplere ve esas davalara aykırı sözlere asla müsaade etmezdi. Bu sefer de aynı müsamahasızlığı gösterdi. Muhatabının sözünü kesti:

-Terör öyle bir maniveladır ki, bir defa insan onun kulpuna elini kaptırdı mı, bir daha bırakamaz. İlk hareketleri kendi tanzim edebilir. Fakat, ondan sonra kendi bildiği gibi dönecek olan makinenin kolu kopuncaya kadar esiri olur.

....DİKTATÖR....
1 sayfadaki 1 sayfası